Opis stanowiska pracy

Senior Demand Planner (supply chain)
Warszawa
NR REF.: 1145399

For our Client, FMCG producer, due to team development, we are looking for Senior Supply Chain Specialist.

The aim of this position is to take responsibility of supply chain - from manufacturing to sell – aligned with sales forecast. The ideal Candidate is a perfect mix of knowledge about supply chain& logistics, forecast and presentations skills (ability to present reports and meetings).

On a daily basis you would coordinate the forecasting and deliveries to main customers thru CPFR process. Monitor production plan and coordinate on-time deliveries from plant to customer. Reporting and supporting in execution of weekly and monthly sales plans. KPI analysis and implementing actions to improve them. Moreover, initiating, planning and implementing new projects in the supply chain area. You would cooperate with sales and finance team. Experience within analysis in excel and SAP are crucial. Leading SCM meetings would be a part of duties range as well.

We are looking for Candidates with experience within supply chain planning, who has good analytical skills and are able to present the data during business meetings in front of management and other internal departments.

Our Client offers, possibility to grow within international structures, interesting projects to lead, training and friendly atmosphere.

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
17/10/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Logistyka , Praca Zakupy / Zaopatrzenie