Accountant

Warszawa, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

For our client, a consulting company, I am looking for candidates for the position of an accountant

Informacje o kliencie

Opis stanowiska

  • Coordination and support of international finance processes together with national accountants
  • Payment approval, payables and general accounting and reconciliation
  • Monthly and annual closing, reporting, financial statements and tax
  • International project tracking, invoicing, collection and reporting
  • Intercompany pricing, invoicing and reconciliation

Profil kandydata

  • At least two years' financial accounting or audit experience preferred, preferably in an international environment
  • Familiar with accounting and tax practices: revenue recognition (including US GAAP/IFRS), VAT, consolidation and general recordkeeping
  • Strong MS office skills; knowledge of a leading accounting system an advantage
  • Highly quantitative and results oriented
  • Communicative and enthusiastic with team spirit

Oferujemy

  • Permanent and full-time employment contract
  • Competitive salary
  • Additional benefits package - insurance, private medical healthcare
  • Centrally based office. Snacks and refreshments in the office, Friday after work drinks
  • Multiple company events, usually including an annual summer party abroad
  • Opportunity to develop your career in an international environment

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa