Accountant / Implementation of the new ERP software

Warszawa, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

For our client, a consulting company, I am looking for candidates for the position of an accountant with experience in implementing ERP systems

Informacje o kliencie

Opis stanowiska

  • Implement new finance ERP solution with system vendor for project management and controlling, financial accounting, reporting and consolidation (national and US GAAP)
  • Analyse Business Intelligence requirements and develop reports, dashboards, and ad-hoc analyses using ERP reporting, BI tools and advanced Excel
  • Lead data migration and cleansing as well as interfacing to service providers
  • Review, improve and document finance processes. Contribute to user training and support
  • Support ongoing financial statement preparation and reporting

Profil kandydata

  • Strong knowledge and implementation experience with finance ERP (e.g. MS NAV, NetSuite, SAP ByDesign), reporting/BI (e.g. MS Power BI and SQL) and advanced Excel solutions
  • Familiar with accounting and reporting practices, preferably in an international environment
  • Project management experience beneficial
  • Strong academic qualifications in Information Technology and Finance
  • Excellent data and process analysis skills, highly quantitative and results oriented
  • Communicative and enthusiastic with team spirit
  • Fluent in English, German skills helpful

Oferujemy

  • Full-time project employment contract for 9-12 months
  • Competitive salary
  • Additional benefits package - insurance, private medical healthcare
  • Centrally based office. Snacks and refreshments in the office, Friday after work drinks
  • Online interviews, temporary home working and office health measures due to Covid-19

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa