Staff Quality Automation Engineer

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Data Center, IT services
  • Location: Warsaw, pl. Europejski
  • Business trips: occasionally
  • Remote work: 20%, currently 100%
  • Project language: English
  • Contract length: indefinite
  • Start date: depending on candidate’s availability

Project scope:

  • Solve for the customer -understand the WHY and enrich the specification to create a solution which delights customers
  • Hold the fort on the quality of the product
  • Ensure a high degree of operational excellence for platform services
  • Develop test plans, test suites, automate and execute tests for UI, APIs, microservices and data platform
  • Create standards around managing repeatable and automated tests for functionality, security, performance and resiliency
  • Drive the end to end testing of features and certify features for sprints and releases
  • Debug and root cause production engineers, ensuring that problems stay fixed
  • Execute and certify performance and resilience tests in a non-production environment
  • Engages and communicates test results and highlights any potential quality, performance, SLA and security risks to stakeholders, Product Owners, Developers and other Quality Engineers
  • Contributes actively in an Agile scrum team to define test scope, automation and improving feature test coverage
  • Mentor junior engineers

Requirements:

  • BS in computer science or equivalent with 5+ years hands on professional experience in testing and automation
  • Experience working on SaaS/PaaS products
  • Experience with SDLC including unit tests, code management and build tools (Maven, Gradle, SBT), code management tools (GIT, GITLAB, Bitbucket) and deployment and CI/CD tools (Jenkins, Bamboo, TeamCity)
  • Knowledge of Unix, SQL, Java, JavaScript, HTML, JSON
  • Performance testing experience using tools like JMeter, Gatling, Loadrunner
  • Knowledge of tools like TestNG, Rest Assured
  • Experience using  container technologies such as Docker
  • Experience with SQL
  • Ability to lead and own frameworks, working across teams on standardization of processes and employ creative methods to solve problems
  • Fluent English

Nice to have:

  • Experience with NoSQL database

We offer:

  • Full-time job agreement
  • Competitive salary and benefits (including VIP medical coverage)
  • Pre-paid lunch cards
  • Employment in a stable company with an established position in the market
  • International business travels for trainings
  • Training package to further master your hard as well as soft skills
  • Office in Warsaw city centre

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
07/10/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Programowanie / Analizy