Senior International Business Development Manager

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Job Description:

• Drives new business and expands business with existing customers in Europe.
• Identifies opportunities and develops partner network (Value Added Reseller, Marketing Agents) in new countries.
• Identifies, develops and closes direct opportunities for Mantis’ software products, services and integrated solutions.
• Grows the market software and services revenues profitably and positions Mantis as a leading vendor for WMS and logistics solutions.
• Establishes, documents and maintains solid communication and follow-up procedures for all assigned accounts.
• Maintains high levels of customer satisfaction and loyalty with customers.
• Develops customer account strategies and tactical penetration plans.
• Collects annual maintenance fees for Mantis’ software products, services and integrated solutions for all assigned accounts.
• Sells against annual revenue targets for software licenses, services and maintenance/support fees.
• Develops compelling value propositions based on ROI cost / benefit analysis.
• Establishes collaborative relationships with internal constituents to execute and manage contracts, resolve customer issues and coordinate successful sales activities.
• Performs effective communication of account activity and requirements with all support staff to ensure client satisfaction is maintained at the highest level.
• Collaborates with Mantis’ consulting and support services teams to ensure implementation success on direct accounts.
• Manages and oversees the partner channel.

Required Skills & Experience:

• Bachelor’s or Master’s degree in Business, Marketing or Supply Chain / Logistics, Engineering or related degree.
• Minimum 5 years applicable experience in international sales of high value, long lead time enterprise solutions (software, integration, etc.).
• Experience building and managing partner channel.
• Working experience with Microsoft-based office automation products (Excel, PowerPoint, etc.)

We offer:

• Private medical care.

• Work-life balance.

• Sport card.

• Attractive salary.

• Remote work opportunities.

• Flexible working hours.

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/06/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy