Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 17/02/2019.

Security Project Manager

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Job specification:

  • Coordinate Development or enhancement of solutions as specified by the Solutions Engineer and Business Analysts (Specification document) to answer customer requirements.
  • Manage security aspects of software development though orchestration of activities of development, QA, IT operations and Security teams.
  • Participate to the pre-sales activity, designing with functional consultant the proposed solution. S/he will evaluate its feasibility, will be responsible to apply the best available technology considering customer wishes and commercial constraints. Finally s/he will contribute to evaluation of the effort, cost and timeline to finalise the service proposal.
  • Be responsible for Project Management deliverables, such as preparation and execution of Steering Committee(s), Weekly/Project Status Reports (WSR/PSR), Closure Reports, etc

Requirements:

  • University degree in Computer Science, Engineering or related field, or equivalent work experience
  • Understanding of PCI-DSS requirements and the ability to follow up with developers on closing gaps identified by the security team
  • Basic knowledge of hosting concepts such as Infrastructure as a Service (IaaS) and Platform as a Service (PaaS), network segmentation and difference between operating systems and middleware.
  • Basic knowledge of Software Development tools: i.e. what is Git/bitbucket, what is a branch, what is a pull request
  • Basic knowledge of security concepts: i.e. what is a web application scan, what is a penetration test, what is ISO27000
  • Basic knowledge of GDPR
  • Knowledge of software development cycle and security concepts

We offer:

  • Stable long-term cooperation
  • Challenging work in a dynamic international environment and great potential for development
  • Co-operation and the possibility of exchanging knowledge with a team of professionals from global consulting company
  • Benefits package including, among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/02/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Project Management