Repair Technician (IT and Electronic Equipment)

Warszawa, mazowieckie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

  • Analyses daily field issues and provide hardware technical support to field operators (Street Viewers)
  • Troubleshoot and rectify computers, power systems, cameras & sensors, vehicle mounted assemblies
  • Analyses failures and proactively partake in corrective action and engineering change strategies
  • Review and revise engineering documents to reflect actual implementation
  • Monitor spares inventories and manage reorder process
  • Document work carried out and produce reports as required
  • Traveling across Europe, Middle East, and Africa

Expectations:

  • Engineering or technical education preferably majoring in Electrical, Electronics, Computing, or similar - minimum of 2 years
  • Experience working in a hands-on technical role in Aerospace, Automotive, Rail, Oil and Gas, or similar industry with high technical standards
  • Help-desk or remote technical support experience, experience in repair or assembly of PC's - nice to have
  • Experience using tools for mechanical assembly/fabrication and cable assembly
  • Willing and able to travel
  • Fluent in written and spoken English
  • Driving license

We offer:

  • Employment contract for 1 year
  • Full time work (flexible hours)
  • Work in energetic company where something new happens every day
  • A multinational team of experts to inspire and support you
  • Very attractive salary (basis plus bonus) - all around 10 000 PLN gross
  • Benefit package
  • Frequently working travels in EMEA countries

Numer referencyjny: Numer ref. RT/WA2/032019/A3/MD

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
26/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca Elektronika / Telekomunikacja , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca Instalacje / Utrzymanie / Serwis