Production Planning Manager (heavy industry)

Warszawa, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Great opportunity to develop skills within a demanding industry and high technolgies.

Client Details

Our client is a manufacturing company of heavy industry. Due to further development and a need to strengthen managerial personnel we are searching for an experienced individual that will manage production planning in a very demanding environment.

Description

  • Overseeing production planning and management activities within the organisation
  • Developing production plan, budget and timelines according to production specifications
  • Determining production requirements based on plant capacity and production specifications
  • Planning workflow and schedules of production departments
  • Monitoring production status and ensuring timely delivery
  • Identifying delays and adjusting schedules to meet deadlines
  • Assisting in production risk assessment and mitigation activities
  • Evaluating production process and recommending improvements

Profile

  • Higher Technical Education
  • Good command of English
  • Proven min. 5-years' experience in production planning management, preferably in project environment (long lead times
  • Min. 5 years of experience in people management
  • Great leadership skills
  • Proven track record in change management and implementation
  • Excellent communication skills, ability to communicate effectively with different stakeholders
  • Goal oriented and able to adjust to changes

Job Offer

Your commitment and passion to drive Production Planning will be rewarded with a lucrative remuneration package. Operating within a dynamic and international environment, you will enjoy functioning within a role which offers the opportunity to broaden your skill set and develop your capabilities.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
25/03/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Inżynieria , Praca Kadra zarządzająca