Product Consulting Specialist (travel industry)

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Travel
  • Type of project: consultancy services for Shopping and Low Fare Search products
  • Location: Warsaw West Station
  • Business trips: 10-20%
  • Remote work: 2 days per week
  • Project language: English
  • Project length: indefinite
  • Assignment start date: ASAP (depending on candidate’s availability)

Project scope:

  • Providing consultancy and functional support of fare search products
  • Analysis of customer systems and specific customer requirements
  • Providing functional and technical expertise and support before, during and after implementation process
  • Acquire deep product-specific expertise and identify necessary actions to efficiently support products/services
  • Identify opportunities for and contribute to support and consultancy process improvements
  • Recommend solutions/ undertake customer training to make best use of system/ products
  • Diagnose complex and cross-functional issues, and provide recommendation for fix or improvement
  • Share knowledge and provide internal consultancy (including participating to product evolution)

Competence demands:

  • University degree or equivalent work experience (travel business consulting, travel business e-commerce)
  • Experience in working with clients
  • Knowledge of GDS system
  • Knowledge of the travel industry, industry practices and air shopping products
  • Fluent English (written & spoken)
  • Ability to successfully manage project and to work under pressure
  • Knowledge of Web Services idea, XLM, scripts, JSON, Java Script is a plus
  • Good to have the knowledge of: Airline inventory, fares pricing, Fares loading using e.g. ATPCO, Meta searches business, Amadeus cryptic commands

We offer:

  • Stable long-term cooperation based on employment contract
  • Perks including among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events
  • Challenging work in a thought international environment and a great potential for personal development
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from a global consulting company
  • Super comfortable, creative space in the heart of Warsaw
  • High career advancement opportunities

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/02/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Project Management