Opis stanowiska pracy

Marketing Manager
Kraków
NR REF.: 1126348

Responsibilities
  • Lead the ESSA Marketing Services Hub, providing management to a 10+ member team
  • Provide management of Digital assets
  • Foster an environment of collaboration across the hubs, the BU category organization and the category leadership by working with key stakeholders
  • This role will lead the A&M Procurement agenda
  • Develop and maintain preferred supplier lists approved by the category leads and updated annually; socialize the use of the list by brand teams & track adherence
  • Support brand teams in agency negotiations & Ensure all commercial agreements with agencies have clear Scope of Work polupated
  • Partner with brand teams & legal to lead contracts with agency partners – ensure performance management KPIs are embedded into the agency contract and linked to agency compensation
  • Partner with brand marketing and finance teams in the tracking & reporting of working / non-working A&M in achieving set % working A&M targets
  • Drive increased visibility for A&M (PEP, STB, Unilateral, Co-op, JV, etc.), parts of which are not currently captured by financial A&M reports

Key skills
  • Minimum 8 years experience in marketing procurement or 6 years of agency finance experience in a mainline agency in the market, ideally within the Digital space
  • Significant experience with agency negotiations either at the agency end or at a marketer
  • Experience using best-in-class sourcing strategies for marketing spends specifically supplier evaluation, selection, performance reporting, contract negotiations, price inflation management & savings metrics is preferred
  • Bachelor’s Degree
  • Good communication skills and proficiency in English
  • Strong leadership and people development capabilities
  • Highly collaborative – works well with others, including Marketing services teams, internal marketing stakeholders and external suppliers, to deliver results
  • Highly organized and responsive
  • High integrity – won’t compromise on values to get results

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
08/09/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Marketing / PR / Social Media , Praca Reklama / Komunikacja , Praca Praca w mediach / dziennikarstwo