Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 13/12/2017.

Junior Statistician

Warszawa, mazowieckie

HAYS Pharma

Opis stanowiska pracy

Warszawa
NR REF.: 1095393

Are you passionate about statistics area? This offer is for you!

An exciting opportunity has arisen for a Junior Statistician to join a leading pharmaceutical company based in Warsaw.

Your new role
As a Junior Statistician your main responsibilities will include providing statistical support for senior statisticians and clinical programmers, analysing internal and external information, preparing and improving methodology, creating statistical analyst plans, cooperating with SAS programmers team etc.

What you'll need to succeed
To succeed you will need to have BSc/MSc/PhD in Statistics, Mathematics (or relevant). You have to have strong knowledge of statistics (good theoretical background). Previous work experience in business area and knowledge of – SAS, “R” will be an advantage. You must have a strong eye for detail, excellent analytical skills and be passionate about statistics. Fluent English is mandatory.

What you'll get in return
As well as a competitive market salary, you will be encouraged to develop your technical skills and gain strong knowledge about pharmaceutical market. The firm as a whole is friendly and sociable. Our Client offers employment contract plus a benefits package.

What you need to do now
If you're interested in this role, please send to use your resume.

Co powinieneś zrobić?
Jeśli ta oferta jest idealna dla Ciebie, kliknij ‘Aplikuj’ i prześlij nam swoje aktualne cv.
Jeśli ta oferta nie jest dopasowana do Twoich oczekiwań, a poszukujesz obecnie pracy, skontaktuj się z nami.

Nasza dywizja specjalizuje się w sektorze usług farmaceutycznych. Zarządzane przez nas... procesy rekrutacyjne obejmują stanowiska specjalistyczne oraz menedżerskie dla producentów, jak również dystrybutorów leków na receptę oraz preparatów OTC, sprzętu medycznego, a także firm specjalizujących się w prowadzeniu badań klinicznych.
W przeciągu 5 lat od powstania dywizji, HAYS Pharma stała się liderem rekrutacji farmaceutycznej w Polsce i Europie.
Nasze metody poszukiwań opierają się na największej bazie danych specjalistów w tych dziedzinach w Polsce, licznych kontaktach branżowych na skalę międzynarodową i nowoczesnych metodach search and selection. Dzięki temu zapewniamy wysoko wykwalifikowaną kadrę do działów sprzedaży, marketingu, aż po stanowiska medyczne i kliniczne.
Doświadczenie i dogłębna specjalizacja w rekrutacji farmaceutycznej umożliwiają konsultantom HAYS Pharma realizowanie procesów rekrutacyjnych w szybki i skuteczny sposób, zawsze dbając o najwyższą jakość usług dla naszych kandydatów i Klientów.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
08/09/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Farmacja / Laboratorium