Junior IT Recruitment Specialist

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Job context:

  • Industry: IT & Business Consulting
  • Type of work area: recruitment of specialists for IT and Business roles
  • Location: Katowice / Warsaw / Gdańsk
  • Working language: English min C1 and Polish min B1
  • Other languages used daily: French or German or Ukrainian or Russian
  • Flexible working schedule: flexible working hours, min. 4/5 FTE, up to 60% remote
  • Form of employment: regular employment contract
  • Salary model: Base salary + bonus scheme
  • Benefits: more info below

Job responsibilities:

  • Running end to end recruitment processes for IT and Business positions
  • Sourcing candidates from a variety of channels in CEE region
  • Building and maintaining trustworthy, long term relationships with candidates
  • Cooperating with stakeholders and colleagues in developing successful relations with Clients

Requirements:

  • Renowned education background in the field of Economics, Management or adequate Social Studies
  • Basic Knowledge of current sourcing and recruiting trends, methodologies and channels
  • Basic knowledge on the Technology market specifics, roles and trends
  • Very good command of English (C1), working knowledge of Polish (B1)
  • Excellent communication skills, goal-oriented, critical thinking, problem solving, consulting attitude

Nice to have:

  • Other European language is a huge plus: French or German or Ukrainian or Russian
  • Completed internship(s) in Consulting business or HR departments

We offer :

  • Challenging work in IT Consulting business and international career opportunities
  • Private healthcare and well-being package
  • Continuous skills development through trainings & workshops with IT & HR experts
  • Clear career path and fast-track advancement for achievers
  • Visa sponsorship and relocation package for foreigners
  • A supportive organization aiming to create a transparent and healthy business ecosystem

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
03/08/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na okres próbny
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca HR / Kadry / Rekrutacja