IT Operations Engineer (DevOps)

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Travel
  • Type of project: application deployment, environments implementation, incident/change/problem management, optimization and automation by applying devops practices, applications migration project to AWS cloud
  • Location: Warsaw West Station
  • Business trips: 10-20%
  • Remote work: 1 day per week
  • Project language: English
  • Project length: indefinite
  • Assignment start date: ASAP

Project scope:

  • Plan & coordinate Product releases rollout on the different platforms
  • Plan & coordinate client data loads & deployments
  • Coordinate activities in order to ensure deliveries on Production on target dates but also to assure all deployments are in compliance with Production stability and security
  • Provide accurate and in time information to all teams involved or dependent of releasing process
  • Respect releasing processes and procedures, maintain them and seek for improvements whenever possible
  • Able to propose industry standard automation tools for deployment, monitoring, alerting
  • Analyze internal requirements for development of new or improvement of existing internal tools.
  • Design technical solutions and perform feasibility studies
  • Write and maintain procedures for support and deployment
  • Be able to produce KPIs on server activities, support, etc.
  • Align deployment process for all team"s deployment centers and platforms
  • Collaborate with other teams to make sure that the development strategy is in-line with the deployment automation needs
  • Enhance and standardize the support and incidents reporting processes along the different regions and customer types
  • Provide first level support to the team in case of any network or system problem on internal platforms

Competence demands:

  • University degree in Computer Science, Engineering or related field
  • At least 3-5 year working experience developing/maintaining complex IT solutions
  • Knowledge on .Net Architecture and Application server
  • Knowledge on MS Windows systems and network administration
  • Knowledge on VMWare
  • Good understanding of the build and release process
  • Good knowledge of MS-SQL administration and T-SQL language
  • Knowledge of Internet protocols and applications
  • Devops capabilities: ELK, Containerization, automated deployment tools
  • Very good English

Nice to have:

  • Microsoft IIS server administration is a plus
  • MongoDb administration and query language knowledge is a plus
  • Linux/Unix systems administration knowledge is a plus
  • Cloud computing experience is a plus (AWS)

We offer:

  • Stable long-term cooperation based on employment contract or B2B
  • Perks including among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events
  • Challenging work in a thought international environment and a great potential for personal development
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from a global consulting company
  • Super comfortable, creative space in the heart of Warsaw
  • High career advancement opportunities

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/05/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting