Opis stanowiska pracy

Główne zadania osoby zatrudnionej na stanowisku Głównego Księgowego:

  • prowadzenie rachunkowości i sprawozdawczości finansowej instytucji zgodnie z zasadami rachunkowości i przepisami podatkowymi,
  • należyte przechowywanie i zabezpieczenie dokumentów finansowo-księgowych,
  • kontrola i bieżąca weryfikacja otrzymanych dokumentów księgowych pod względem formalno-rachunkowym,
  • wykonywanie dyspozycji środkami finansowymi z rachunków instytucji,
  • przygotowywanie budżetów rocznych i sprawozdawczych, planów działalności instytucji,
  • bieżąca analiza dochodów i wydatków pod kątem ich zgodności z planem finansowo-rzeczowym,
  • nadzorowanie przestrzegania dyscypliny finansów publicznych,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych, symulacji, raportów i zestawień,
  • nadzorowanie prawidłowego przebiegu przekazywania składników majątkowych, sprawowania odpowiedzialności materialnej oraz zasad inwentaryzacji i likwidacji środków trwałych i wyposażenia,
  • opracowywanie polityki kadrowej instytucji, prowadzenie spraw kadrowych i socjalnych pracowników, w szczególności prowadzenie dokumentacji osobowej pracowników (terminowe naliczanie wynagrodzeń, naliczanie i odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także prowadzenie ewidencji wymaganej przez ZUS)
  • odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenia podatkowe, sporządzanie deklaracji i prowadzenie dokumentacji podatkowej,
  • współpraca z instytucjami zewnętrznymi (Ministerstwo, US, ZUS, GUS, NBP),
  • rozliczanie, we współpracy z działami merytorycznymi, przyznanych grantów i dotacji,
  • zapewnienie wsparcia merytorycznego dla pracowników zespołu,
  • kierowanie i nadzorowanie pracy Działu Księgowości,
  • wykonywanie innych nie wymienionych wyżej zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych wydanych przez dyrektora instytucji należą do kompetencji głównego księgowego.

Wymagania

Wymagania wobec kandydata/ki:

Niezbędne:

Osoba ubiegająca się o stanowisko Głównego Księgowego powinna spełniać wymagania niezbędne związane ze stanowiskiem (zgodnie z art. 54 ust. 2 Ustawy z dnia 27. sierpnia 2009 r. o finansach publicznych/Dz.U. z 2009 r.nr 157, poz. 1240 z późn. zm./).

Dodatkowe

  • wykształcenie wyższe o profilu: rachunkowość, finanse, ekonomia,
  • posiada minimum 3-letnie doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku (preferowane na stanowisku Głównego Księgowego lub Zastępcy Głównego Księgowego) w jednostce budżetowej lub innej jednostce sektora finansów publicznych (preferowane w instytucji kultury),
  • znajomość zasad księgowości budżetowej, gospodarki finansowej instytucji kultury, dyscypliny finansów publicznych, planu kont oraz systemów finansowo-księgowych,
  • bardzo dobra znajomość przepisów podatkowych i ustawy o rachunkowości oraz umiejętności praktycznego ich stosowania,
  • wiedza w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, raportów do GUS, ZUS, NBP,
  • bardzo dobra znajomość pakietu MS Office (w szczególności MS Excel),
  • umiejętność analizy danych statystycznych, tworzenia prognoz, zestawień, planów w oparciu o materiały źródłowe i przewidywane założenia,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • doświadczenie w zakresie tworzenia i wdrażania procedur wewnętrznych,
  • umiejętność identyfikowania problemów i poszukiwania rozwiązań,
  • bardzo dobra organizacja pracy, samodzielność w działaniu,
  • bardzo dobre umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

Prezentacja firmy

Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność to instytucja ku... Rozwiń

Dodatkowe informacje

Ostatnia aktualizacja:
06/10/2018
Wymiar etatu:
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas nieokreślony
Czas trwania umowy
na czas nieokreślony
Liczba wakatów:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa, Praca Finanse, Praca HR / Kadry / Rekrutacja, Praca Bankowość, Praca Administracja biurowa