Opis stanowiska pracy

E - Commerce Manager with Czech or Slovak
Kraków
NR REF.: 1131133

For our client, big international company located in Krakow, we are looking for E-Commerce Manager with Czech or Slovak.

Person on this position will be responsible for optimization of online shop to drive sales and profitability with focus on web usability, product assortment and user experience, monitoring and analysis of sales KPIs e.g. revenue, sales, contribution margin and retention, sales-oriented placement of products, promotions and brands in the online shop, creation, implementation and evaluation of online sales promotions and other direct marketing activities,
ongoing monitoring and analysis of trends and competition on the Czech market, support in pricing according to company guidelines, supervising the translation process, close cooperation with the departments in Vienna and other international offices.

Perfect candidate for this position should have Czech or Slovak as a mother tongue and fluent in English,
general sales and marketing knowledge with at least 2 years of relevant work experience, strength in analyzing business relevant KPIs and practical Excel knowledge, ability to interpret data, metrics, trends and draw conclusions,strong quality consciousness, clear focus on results and implementation skills, experience in e-commerce would be an advantage.

The company offers stable position and interesting scope of responsibility, training opportunities and professional development in e-commerce and other areas, motivated multi-cultural teams and enjoyable work atmosphere, English and German language courses on company premises, benefit package,fresh fruits and beverages, company events, discount in on-line shop, flexible working hours and extra days of.

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
09/12/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Marketing / PR / Social Media , Praca Reklama / Komunikacja , Praca Praca w mediach / dziennikarstwo