Digital Representative Specialist!

Kraków, małopolskie

HAYS Sales & Marketing

Opis stanowiska pracy

Kraków
NR REF.: 1126815

For our new Client and new investor on Cracow market we are now looking for Digital Representative Specialist!
This role will lead the creation, set-up and ongoing management of the digital asset management operation for ESSA.

What you will be responsible for?
  • Lead operational set-up and implementation of the Digital Asset Management system within Client's ESSA, partnering with and delivering this service to Business Units and category teams across ESSA,
  • Define taxonomy hierarchies, naming conventions and cataloging, tagging and archiving of digital assets
  • Partner with IT and Marketing to ensure full system integration and workability, ready for go-live
  • Lead the culture change to embed Asset Management within Client's ESSA, developing user manuals and training programs to build knowledge, educate and drive adoption, whilst advocating across marketing teams and external partners/agencies, to streamline and govern the management and optimisation of digital assets
  • Continually identify opportunities to optimise process, implementation, delivery and system functionality, to future-proof and maintain a leading-edge capability

To be successful in this role you need to:
  • Have minimum 3 years experience in marketing technology, ideally with experience in Digital Asset Management systems or in a cybrarian capacity
  • Experience working within a brand environment, with collaboration with agencies and marketers
  • Bachelor’s degree
  • Strong communication skills and proficiency in English

What we can offer?
- Great localisation and brand new office
- Yearly bonus
- Possibility to create new office from a scratch
- High standard of everyday work

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/09/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Marketing / PR / Social Media , Praca Reklama / Komunikacja , Praca Praca w mediach / dziennikarstwo