Opis stanowiska pracy

DevOps
Warszawa
NR REF.: 1126366

IT Contracting is an up-to-date form of employment for IT specialists with innovate and developmental projects for TOP Clients close at hand.

For our Client we are currently looking for qualified Candidates for the position of:

DevOps

Rate: 100-130 PLN net+VAT/h
Job type: Contract B2B

Location: Warsaw

Responsibilities:

• Build Continuous Integration and Deployment systems to fully support an end to end pipeline for developers and teams
• Build and provide infrastructure environments for dev and test teams
• Work closely with development teams to ensure the platforms is designed with operability in mind
• Follow the new trends and ways of working with our infrastructure and advertise it to the organization
• Document and design various processes, update existing processes

Requirements:

• Strong Linux and Windows based system administration skills, with practical experience operating them in a virtual or cloud environment
• Familiar with container based architecture and infrastructure solutions, such as Docker
• Continuous Integration and Deployment experience, utilizing tools like Jenkins, Gitlab, Ansible or Puppet, in co-operation with GIT/Bitbucket and Nexus/Artifactory
• Solid knowledge of shell scripting and at least one scripting language (Python, Ruby or Perl are strongly preferred)

Nice to have:
• Maintenance experience with Kubernetes, AWS, and microservices architectures

We offer:

  • Opportunity to work in a multicultural global environment,
  • Private medical care,
  • Multisport.

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/08/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Hardware / Information Systems