Customer Care Representative with English

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities

  • Handling incoming calls, inquiries, requests
  • Develop integrated product solution referring to customer specific requests
  • Advice Customers regarding order delivery status, products, marketing materials etc.
  • Entering transactions and processes
  • Handling outbound calls to customers to clarify order requirements when necessary
  • Answering order related questions
  • Order Acknowledgment
  • Support the pricing process, where required
  • Coordination of the ordering and delivery processes
  • Handling customer complaints (including warranty claims)
  • Accounts receivables - overdue invoices - contact customers to check what needs to be done
  • Quality Field Actions communication and coordination with affected customers
  • Understand customer data (sales volume, frequency of purchase, ....) to predict the trends and customer needs in order to approach them actively (directly or through Sales Representatives)

Requirements

  • 2 years in a similar job responsible for handling customer requirements post/pre order.
  • SAP or other ERP experience.
  • Bachelor"s degree in related field
  • Experience in handling customers/suppliers and solving problems
  • Excellent communication skills - both verbal and written
  • Detailed orientated with analytical skills
  • Excel and Microsoft tools experience
  • Fluent in English (C1 level is a must)

We offer:

  • Competetive salary
  • Employment contract,
  • Medical care package for employees and family members,
  • Extended Pension Plan (PPK) - additional 1%
  • Annual salary review (Bonus, merit)
  • Attractive Recognition Programmes (Equity awards, WOW awards, Service awards)
  • Employee Assistance Programme - Employee Wellbeing Programme
  • Employment Referral Programme - 1000$
  • Flexible work arrangements,
  • Brand new, biker friendly office in the center of Warsaw with a convenient public transport connection
  • A stable employment in a company - a leader in safety technology
  • Opportunity to work on a variety of projects with a cross-functional, dynamic team.
  • Highly ethical work environment respecting employee diversity

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
05/11/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca BHP / Ochrona środowiska