Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 15/08/2018.

BI Analyst

Warszawa, mazowieckie

Elavon Financial Services Limited Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Main responsibilities:

  • Develop Executive level reports as well as presenting complex, customized analytic findings to the Elavon Senior Leadership team
  • Deliver actionable and measurable insights that drive business for the organization
  • Analyze customer behaviour and business performance data
  • Assist in streamlining and broadening the access of analytics to strategic decision makers

Requirements:

  • Bachelor’s degree in finance, statistics, engineering or equivalent
  • Very Strong SQL query writing experience essential.
  • Performance tuning experience an advantage
  • Ability to navigate, extract, explore, qualify, and analyze diverse internal and external data
  • Ability to train and educate others
  • Ability to self-govern Business Intelligence content and analytic environment
  • Possess great communication skills and a passion for analysis
  • Ability to articulate how data and analysis relates to Key Performance Indicators
  • Understanding of what can be improved by better data and analysis
  • Ability to provide stewardship/ evangelism to drive standardization, adoption, and acceptance on an ongoing basis
  • Experience building multidimensional analysis models
  • Experimental/R&D based mindset
  • Proven track record in advanced Excel usage

  • Experience in working with Tableau and Webfocus
  • Statistical Modelling experience in Regression, Forecasting, and Segmentation
  • Extensive knowledge of financial analysis concepts and methodologies
  • Expert knowledge of accounting theory practice, regulatory requirements, and reporting
  • Excellent financial analysis, forecasting, and planning skills

We offer:

  • Full time position, employment agreement;
  • Excellent package including complex medical care, group insurance, Multisport card, language classes;
  • Highly professional, multicultural environment and high standards of work;
  • Professional trainings, opportunity to develop career path in organizational structures, support in career planning;
  • Work in a dynamic team with a supportive inclusive culture and strong values;
  • Interaction with Clients and Colleagues across the globe;
  • Good atmosphere at work and comfortable working environment;
  • Opportunity to participate in social and community projects.

Elavon Merchant Services jest liderem akceptacji kart płatniczych w Europie. Dzięki... swojemu doświadczeniu na europejskim rynku płatności elektronicznych, dostarczamy naszym Klientom bezpieczne i konkurencyjne cenowo kompleksowe rozwiązania – korzystając z najnowocześniejszej technologii, wspartej wysokiej jakości obsługą klienta. W związku z rozwojem Centrum Operacyjnego w Warszawie poszukujemy osób, które z entuzjazmem i pasją podejdą do wyzwań, jakie stwarza praca w dynamicznym środowisku międzynarodowej organizacji.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
07/06/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa , Praca Finanse , Praca Analityka , Praca IT - Bazy danych