Test Automation Engineer (Cards)

Gdynia, pomorskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Your challenges
  • Contribute in defining the overall automated test strategy approach for team
  • Designing, implementing and executing test automation cases
  • Gathering and managing test data
  • Monitoring and documenting test results
  • Report and re-test raised defects
  • Collaboration with the team to prepare/setup/monitor CI/CD delivery pipelines
  • Creatively introducing tasks automation

Wymagania

Requirements
  • 3+ years of hands-on test automation experience in data processing, reporting, data warehouse domains
  • coding skills in JAVA
  • knowledge of data manipulation using various data formats (XML, CSV, JSON, plain text etc.) and experience with SQL queries preparation
  • hands-on experience with working with source code control tools (GIT)
  • experience with testing REST based services
  • experience with working with CI tools (Jenkins/Bamboo)
  • experience with working with Docker containers, management of images
  • basic knowledge of Unix-like systems commands
  • understanding of Agile software development and exhibit strong analytical and problemsolving skills
  • experience in Hadoop/HDFS/HIVE/Impala/Oozie testing is a plus
  • knowledge of Lombok, JUnit, Logback, HttpLib, Apache Commons, Guava is a plus
  • knowledge of Citrus, Karate is a plus
We offer
  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

Do not hesitate and join our team!

During the pandemic, the recruitment process and work are both remote!

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
12/05/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Programowanie / Analizy