Talent Attraction Partner

Kraków, małopolskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

• Take full ownership of and manage the hiring plans for your business lines
• Build and maintain partnerships with business leaders, hiring managers, HRBPs and outsourced partners to deliver workforce and talent acquisition plans
• Partner with third party suppliers and contribute to a broad recruitment strategy across social media, direct sourcing and employee referrals
• Act as the subject matter expert on recruiting markets, competitive trends, compensation, and other relevant areas
• Identify and research new innovative and creative sourcing methods through social media, direct sourcing and alternative avenues
• Ability to engage passive candidates and generate referrals and additional leads
• Design interview and evaluation processes for all types of roles
• Deliver the best candidate experience by developing a sell strategy and techniques that attract top-tier talent

Requirements:

  • Some experience of working in a recruitment environment
  • Some experience of utilising sourcing techniques, portals, job boards, LinkedIn, social media and advertising campaigns
  • Very good level of spoken and written English
  • Good MS Office skills.

We Offer:

  • Attractive and competitive salary
  • Possibility of career development within the company
  • Benefits package
  • Very attractive position in your CV
  • Location: Wroclaw - work 100% remotely -

Numer referencyjny: TAPN/06/21/SWI/AK

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5100 placówek w ponad 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 50 lokalizacjach na terenie kraju. W 2015 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 60 000 osób.
Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/06/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca HR / Kadry / Rekrutacja