SAP ABAP Consultant

Kraków, małopolskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Kraków
NR REF.: 1156981

For our client - international sporting goods company, we are looking for SAP ABAP Consultant

General Purpose of the job

In your role and as a member of a new team of professionals you will have the
opportunity to not only address a wide range of global SAP support requirements, but also to
influence the definition of processes and company standards in this area. The main goal of
these positions will be to take over the ownership of the support activities and manage them
independently or in cooperation with the Global SAP Team.

Desired Qualifications

  • At least 3 years of SAP consulting experience.
  • Proven expertise in ABAP language including object-oriented development.
  • Good knowledge of ITIL procedures, in particular processes in incident management.
  • Fluent English.
  • Experience in SAP Basis or EDI area will be a strong asset.
  • Strong customer service orientation.
  • Ability to handle multiple priorities.
  • Bachelor’s degree or equivalent.

Scope of the responsibilities

  • Managing SAP incidents on 1st and 2nd Level Support.
  • Definition and coordination of support processes in SAP area.
  • Maintenance and enhancement of existing processes.
  • Tight and active communication with international SAP Teams.

What we offer
Atmosphere
  • No formal dress code
  • Annual Awayday and Christmas Party
  • Employee volunteering opportunities
  • Supporting employees' sports hobbies
  • International operating environment

Development
  • Opportunities for development in global SAP structures
  • Interesting and challenging work in an international environment
  • Introduction plan for new employees and Buddy Initiative
  • Support in upskilling
  • A promising career path and individual development plan
  • Diversity of opportunities across a range of challenging and highly complex activities

Benefits
  • Discounts for company's products
  • Private medical care for you and your family
  • MyBenefit Cafeteria System (including Multisport)
  • Additional private life insurance
  • Referral and performance bonuses
  • Bicycle parking and carpooling options
  • Free coffee, fruit, water, milk and wide range of teas
  • Flexible working hours (including home office)
  • Office located near Krakow’s city center

What you need to do now
If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
07/12/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Hardware / Information Systems