RPA IT (Technical) Solution Architect

Kraków, małopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Travel - Airline Business
  • Type of project: RPA solution architecture, process design, creating automation solutions
  • Location: Cracow or Warsaw or remote
  • Project language: English
  • Project length: indefinite
  • Assignment start date: ASAP
  • Remuneration: 1250 PLN net/ day on b2b (depending on candidate"s experience)

Project scope:

  • Works closely with Project Teams and Supports RPA Solution definition with following scope:
  • o Support initial technical assessment of the Project
  • o Define IT Requirements and IT Infrastructure needs
  • o Ensures alignment with IT Security Standards
  • o Ensures technical access to the applications for the robots
  • o Lead implementation from the technical PoV ensuring good quality of implemented solution
  • o Supports technical issue/problem resolution
  • o Ensures necessary technical documentation for the Solution is created and the knowledge base is updated
  • o Reports on progress of technical setup
  • Ensures smooth technical handover of the solution to Operational Support
  • Owner and guardian of all IT standards, processes and best practices related to Solution Development
  • In control of Project - related IT Costs
  • In control of License Management Process
  • In control of Capacity Management Process

Competence demands:

  • Good technical knowledge about UiPath robot development
  • Good ITIL and Project Management Experience
  • Good technical knowledge about IT Infrastructure (Servers, databased, firewalls, network, orchestrator, Cloud Infrastructure, etc.)
  • Programming and scripting skills are a huge asset
  • Provider management
  • Very good English
  • Good command of German is a huge advantage
  • Very good communication skills
  • Able to motivate and coordinate people and teams
  • Solution-oriented

We offer:

  • Stable long-term cooperation based on employment contract or b2b
  • Perks including among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events
  • Challenging and rewarding job within a dynamically growing and prospective multinational organization
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from a global consulting company
  • Key role in the company transformation

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
28/04/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy