Renewals Sales Representative with German or Russian

Kraków, małopolskie

ManpowerGroup Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

  • Meeting or exceeding quarterly targets for bookings, on-time renewals and overall renewals of contracts.
  • Researching customer contracts and purchasing history in various customer management systems in order to create timely and accurate renewal quotations for the strategic enterprise accounts.
  • Engaging with Business Development teams in the field, end users, distributors and resellers to present renewals quotations and respond to questions.
  • Maintaining an up-to-date record of all maintenance contracts.
  • Preparing accurate reporting / customer analysis.

Requirements:

  • Candidates who are available ASAP or can start from 1st of January required.
  • Proficient in English and advanced in German or Russian.
  • Bachelor’s or master’s degree, preferably in Business, Communications or Technology.
  • Developed communication skills and flexibility to talk with business and technical professionals.
  • Developed self-confidence and influencing skills.
  • Basic analytical skills to understand complex data sets, produce summaries and customer-focused recommendations.
  • Customer service, sales or customer research experience would be appreciated.

What we offer:

  • Work 100% remotely or from the office.
  • Salary based on B2B contract or contract of employment
  • Private Healthcare (Medicover) and MultiSport Card
  • Access to an e-learning platform, coaching and mentoring.
  • Possibility of changing position, department, gaining new knowledge and experience
  • Healthy, comfortable and challenging environment
  • Working in modern office (Enterprise Park) with two cafeterias, summer gardens, outdoor ping pong table, Xbox games and board games in creativity rooms, massage chairs, table football and more.

ManpowerGroup, światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 roku wspiera... swoich klientów i kandydatów w Polsce poprzez sieć blisko 70 agencji rozmieszczonych na terenie całego kraju. Organizacja oferuje unikalne usługi z obszaru HR dla firm i kandydatów, poprzez wachlarz swoich marek: ManpowerGroup™ Solutions, Manpower® oraz Experis™. Usługi ManpowerGroup w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą oraz outplacement.  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
30/01/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Własna działalność gospodarcza
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Sprzedaż