Opis stanowiska pracy

Job Descriptions:

In direct cooperation with our managers, you participate in the part of our recruitment process.

Main tasks:

  • Definition of job profiles (IT specialists and Engineers).
  • Preparation and distribution of job offers in accordance with the needs of the managers.
  • Candidates research and selection via LinkedIn, GoldenLine and other relevant tools.
  • Identification and evaluation of potential candidates by phone.
  • Establishing relationships with candidates.
  • Scheduling interviews with managers.
  • Being in charge of monitoring of individual indicators (KPIs) and weekly reporting.

Requirements:

  • Graduated from human resources or business school with recruitment faculty
  • Minimum 2 years of related recruitment experience within the IT service company
  • With a real commercial ability, you want to develop your experience as a recruiter in
  • High-tech projects for a fast growing company
  • Ambitious, quick learner with very good communication skills
  • Highly motivated and result oriented
  • Very good English communication skills, both written and oral

We offer:

  • Dynamic, international and friendly working environment
  • Individual approach to each employee
  • Career growth opportunity
  • Stable and long-term employment
  • Maturity, high personal standards
  • Benefit package (MultiSport, private medical care)
  • Social events
  • Competitive salary
  • Technical and recruitment trainings
  • English course

Jesteśmy częścią ALTEN Group, skupiającej na całym świecie ponad 33 000 specjalistów z... dziedziny Inżynierii oraz IT. Realizujemy najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla branż: kosmicznej, lotniczej, motoryzacji, finansowej, bezpieczeństwa i obronności, medycznej, energetycznej oraz przemysłu kolejowego i morskiego. Tworzymy zespół pasjonatów technologii, którzy udowadniają, że ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. Na co dzień bardzo ważna jest dla nas nieformalna, miła atmosfera. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, pomysłami i otwartością na innych.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/11/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca HR / Kadry / Rekrutacja , Praca IT - Konsulting