Product / New Business Manager (FinTech)

Warsaw, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

We are looking for a dynamic team player with experience in FinTech or Financial Institution sector, especially within POS / e-POS lending experience. With cooperation with senior leadership and experts. The job would involve various skills such as product management, business case coordination, product management. This would be a great experience for fintech experts, who would like to join english speaking environment and develop new products.

Client Details

Our Client is a FinTech / Financial Institution with strong focus on new business implementation. The company runs several projects in Europe to find the right solutions for future.

Description

  • New Business Opportunities and adaptation of the concept to the polish market
  • Coordination of market research, seeking new opportunities
  • Product parameters definition
  • Go to market approach
  • Supporting financial business case for product launch
  • Launch testing, setting adjustment of the product, looking for improvements
  • Full launch and further business scaling up with support of current Polish team

Profile

  • Fluent in Polish and English
  • Strong cross-functional remote international teams management skills
  • Strong analytic skills
  • Strong negotiation skills
  • Results oriented
  • Team player

Job Offer

The company offers international path of development and possibility to work with one of the pioneers on the European market.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/10/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Bankowość