Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 23/07/2018.

PowerBuilder Consultant

Warsaw, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Our Client is a global company, with offices located worldwide. Currently we are looking for a PowerBuilder Consultant/Engineer to be located in Poland, Warsaw, cooperating with IT colleagues from abroad.

Client Details

Description

  • Expanding client/server application structure and system application based on PowerBuilder programming language,
  • Agile project management,
  • Implementating new processes and optimising existing processes,
  • Creating technical detail concepts,
  • Designing, developing and testing software components and systems,
  • Developing and testing interfaces to other ERP systems,
  • Creating test scenarios and necessary documentation,
  • Administering SAP Sybase Adaptive Server Enterprise data bases.

Profile

  • IT experience,
  • Experience and skills in using C++, C#, .Net, Java or other 4GL languages, ideally PowerBuilder,
  • Experience in Transact SQL server programming,
  • Experience in SAP ERP 6.0 is a strong asset,
  • Experience in the coordination of enhancements / change requests and have already successfully implemented your own projects,
  • Good English.

Job Offer

  • International company,
  • Permanent position,
  • Wide personal development package,
  • Flexible working hours,
  • Location close to the city centre.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/04/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca IT - ERP