Order Management Specialist with German

Wrocław, dolnośląskie

HAYS Sales & Marketing

Opis stanowiska pracy

Wrocław
NR REF.: 1117287

If you like to work with customers and sales area is your passion; this might be the right job for you!

Your new role
  • Participation in creating Sales Support department.
  • Participation in the transition of processes from Hamburg.
  • Managing sales orders from region DACH.
  • Checking sales order processing in SAP and intervening if not automatically processed.
  • Managing material availability for customer orders.
  • Prioritizing of product allocation for countries or customers in case of product shortage.
  • Accelerating the supply chain processes for priority orders.
  • Coordinating special requests on shipment handling.
  • Coordinating the return management from subsidiary to warehouse.
  • Setting quality blocks in SAP and triggering stakeholders.
  • Intercompany sales price maintenance.
  • Discount management for intercompany sales on specific discount

What you'll need to succeed
  • University degree.
  • Experience in customer service or similar roles.
  • Very good English language skills (B2/C1).
  • Communicative German language skills /B1/B2).
  • Good knowledge of MS Office.
  • Experience in SAP environment.
  • Experience of working in a business center, within complex, large volume environment is an advantage.

What you'll get in return
An opportunity to work in an international welcoming environment.
Competitive salary and attractive benefit package.

What you need to do now
If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
14/05/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Call Center / Telemarketing