Logistics Specialist with German

Lódz, łódzkie

HAYS Sales & Marketing

Opis stanowiska pracy

Lódz
NR REF.: 1137935

For our Client, we are currently looking for Inventory Control Specialist with German language.

On a daily basis, you will be responsible for administrative tasks connected with stock taking activities, solve stock differences in SAP system, investigation with other stakeholder, trigger invoices or debit notes in case of negative/positive stocks in external warehouses.
You will be the local contact for warehouse and transport providers, regional contact to order fulfilment. As a part of your duties will be to execute physical handling of inventories of external warehouses located in Europe.

We are looking for Candidates with experience in logistics. For this role, you should be able to speak English very well (minimum B2 level) and German language on communicative level ( B1/ B2). Knowledge of SAP system will be asset.

Our Client offer, the growth within international company, training, development within inventory/ warehousing area, attractive package of benefits and great place for career growth. If you are interested to make next step in your career, please send your application via system.

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/07/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Logistyka , Praca Zakupy / Zaopatrzenie