Junior SAP Consultant with German

Wroclaw, dolnośląskie

HAYS Sales & Marketing

Opis stanowiska pracy

Wroclaw
NR REF.: 1147065

For our new client from retail field (cosmetics) we are looking for candidates interested in role of SAP Consultant/ IT Consultant for a new central office in Wrocław.

Your new company:
International company which has an established position on the market and managed successful expansions in others European countries. Their main value is to work in the interest of clients and workers. That is why they create various development opportunities for employees and their market offers to bring wide benefits for the customers. If you would like to work in a dynamic, fast-paced environment and create a start-up on polish market apply now!

Your new role:
  • Performing day-to-day maintenance on the ERP system, as well as installing new upgrades and testing for bugs.
  • Creating and translating documentations and conducting trainings for SAP Key Users
  • System configuration and data migration
  • Responsibility for optimizing the system for easy use
  • Taking part in international projects
  • Working with external partners as well with colleagues from other European IT Departments

What you will need to succeed:
  • Degree in IT or equivalent work experience in related field (1-2 years)
  • Knowledge of SAP system (know-how) ERP module (nice-to-have)
  • Interest in IT field
  • Fluent in Polish and German (B2)
  • Attention to detail and high level of accuracy, sense of priorities and responsibility
  • High customer orientation, problem analysis and problem-solving
  • Willingness to undergo training in Germany

What you will get in return:
  • Package of benefits (Christmas bonus, health insurance, cafeteria program and many more)
  • Career possibilities and development (creative ideas are always welcome – each employee can put their impact in the company and build a start up on polish market, that is why they offer wide range of curses and trainings)
  • Independent company culture (collaborative, dynamic and integrated work place with flat hierarchy)
  • Competitive salary

What you need to do now:
If you’re interested in this role, click “apply now” to forward an up-to-date copy of you CV, or call us now.

If this job isn’t quite right for you but you are looking for a new job, contact your local Hays office for discussion on your career.

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
22/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Sprzedaż / Handel / Praca w sklepie , Praca Sprzedaż - Przedstawiciele handlowi , Praca Obsługa klienta