Java Software Engineer

Bielsko-Biała, śląskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Bielsko-Biała
NR REF.: 1123538

Your new company
For our Client, a global technology company located in Bielsko-Biała, due to further development of IT structures we are looking for Java Software Engineer.

Your new role
Working on this position you will: develop new features in the product and cooperate with other engineers inside scrum team. As a Java Software Engineer you will build effective working relationships with other team mates to serve as an integral member of global teams.

What you'll need to succeed
Must have:
  • Experience in software development (at least 2 years)
  • Knowledge related to web based development
  • Communicative in speaking and writing in English
  • Business ethics, collaboration & teamwork, initiative, problem solving, sense of urgency
Nice to have:
  • Experience in JS development
  • Amazon Web Services
  • Groovy, Gradle, Tomcat
  • Experience of using CI/CD environment
  • Experience in AGILE/KANBAN processes
  • Awareness of TDD, Clean Code
  • Windows, Unix family operating systems

What you'll get in return
The company offers unique opportunity of professional development, stable work position in recognized company, additional benefits: private medical care, multi-sport card. The company is located in the center of Bielsko-Biała.

What you need to do now
If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/06/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy