IT Specialist

Kraków, małopolskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Main tasks

  • Configuration and setup of infrastructure (interacting with infrastructure teams, preparing requirements, checking implementation, firefighting)
  • Investigate and provide technical expertise in finding root cause of system faults, diagnose problems, associated with servers, network and applications,
  • Manage deployment packaging, testing, and implementation of new features,
  • Collaborate closely with developers in supporting new features and services,
  • Contributing in service transition and acceptance of new entities,
  • Perform daily checks and monitoring as per requirements,
  • Analysing existing solution delivery process to identify opportunities for improvement using automation and new technologies,
  • Analysing new change requests in order to identify impact on IT systems and required steps,
  • Adhering to all service level agreements and metric requirements.

Wymagania

Requirements

  • Experience in Linux administration and/or Bash/Shell/Python scripting,
  • Practice with databases and SQL,
  • Experience with automated deployment process (preferably Jenkins, G3),
  • Understanding of technologies/tools like MQ, networking, NAS, schedulers (i.e control M),
  • Experienced with Java applications (deployment, support, configuration),
  • Strong command of English and confident communication,
  • Good decision making and analytical skills,
  • Strong team player with good interpersonal skills,
  • Desire for continual learning

We offer

  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

Do not hesitate and join our team !

Jesteśmy częścią ALTEN Group, skupiającej na całym świecie ponad 33 000 specjalistów z... dziedziny Inżynierii oraz IT. Realizujemy najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla branż: kosmicznej, lotniczej, motoryzacji, finansowej, bezpieczeństwa i obronności, medycznej, energetycznej oraz przemysłu kolejowego i morskiego. Tworzymy zespół pasjonatów technologii, którzy udowadniają, że ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. Na co dzień bardzo ważna jest dla nas nieformalna, miła atmosfera. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, pomysłami i otwartością na innych.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
26/09/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Bankowość , Praca Finanse , Praca IT - Konsulting