Investment Director (Capital Markets)

Warsaw, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

We are seeking for an experienced and independent Investment Director.

Client Details

For our Client - a well established real estate investment fund - we are seeking for an experienced professional for a position of Investment Director. Successful candidate will be responsible for co-creating and executing investment strategy for Poland and regional markets in terms of office, logistics and PRS products.

Description

  • Take part in the process of creating investment strategy for Poland and regional markets
  • Manage the acquisition, disposal and asset planning process
  • Evaluate investment opportunities that match investor's quality and yield parameter
  • Responsible for gathering and utilising market data to accurately underwrite investments and other strategic decisions
  • Identify and prepare a complex analysis of new investment opportunities according to company strategy
  • Prepare Investment packages and present investment opportunities to local and HQ board
  • Responsibility for the due diligence process in collaboration with internal and external teams and service providers (Asset Management, Construction, Legal, Tax and Finance, etc.)
  • Strongly support finance acquisition process
  • Monitoring of market and competition activities in collaboration with internal & external researcher

Profile

  • Master's Degree in finance or equivalent
  • At least 10 years of experience the area of real estate capital market transactions
  • Strong track record in terms of acquisition and disposal process
  • Established capital markets network (brokers, investors, banks, etc.)
  • Strong financial and transaction background
  • Strategic and operational approach
  • Fluency in English
  • Strong negotiation skills
  • Highly developed interpersonal skills

Job Offer

  • Ability to work for a active and growing real estate fund
  • Independent position
  • Attractive salary and benefits

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
26/08/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Nieruchomości - pośrednictwo, wycena