Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 23/10/2018.

High Touch Engineer

Kraków, małopolskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Main responsibilities:

  • Act as a technical focal point for network problem resolution. Troubleshoot and resolve customer network problems across a broad range of technologies. Provide Network-level problem resolution, including troubleshooting on the entire the company network for complex and critical issues.
  • Occasional business travels are required (EMEAR, APAC, US).
  • Successfully manage customer relationship. Support service delivery on accounts under his/her responsibility.
  • Provide remote or onsite deployment support. When appropriate act as Lead Engineer for HTTS and TAC when driving customer's escalated or reoccurring reactive issues to resolution.

Qualifications:

  • Typically requires university degree equivalent plus 5+ years of experience in network engineering or telecommunications support environment.
  • Advanced knowledge of Routing and Switching
  • Good knowledge of one: Data Center, Wireless, Security, Voice
  • Effective Troubleshooting and Analytical skills
  • Ability to communicate effectively in English both verbally and in writing.
  • High interpersonal skills, very good presentation skills (to technical and non-technical audience).
  • CCNP/CCNA/CCIE or knowledge equivalent.

Benefits:

  • Competitive market salary.
  • A Chance to work for one of the leaders in "Great Place to Work" ranking.
  • Package of benefits.

Approximate duration of assignment: 1 year, possible extension - depending on needs.

Please note that we will contact only selected candidates.

Numer referencyjny: EN/08/2018/ARC

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
30/09/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Hardware / Information Systems