Head of Key Accounts (e-commerce)

Warsaw, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

As a Head of Key Accounts you will report directly to Managing Director of the region (CEE) and will be responsible for acquisition of new suppliers and maintaining relations with existing ones. You will manage a team of 5 buyers/KAMs.

Client Details

Our client is a well known e-commerce company that operates in several countries in Europe. Clients love the unique and wide product range that brand offers every day.

Description

  • Acquisition of new suppliers according to defined needs: managing incoming requests, visiting fairs, visiting suppliers, introducing and explaining company brand, managing acquisition pipeline,
  • Managing current portfolio of suppliers to grow Client's business (including analytical and qualitative assessment of cooperation),
  • Team management,
  • Overall support to CEO/Board in selected initiatives related to the Client's offer.

Profile

  • 3-5 years of experience in key account management, sales, negotiation,
  • Experience in b2b sales - preferred,
  • Excellent English,
  • High analytic skills,
  • Ability to establish and maintain relations with business partners,
  • Advanced presentation and communication skills,
  • Entrepreneurial spirit - we are not a corporation,
  • Experience in managing yourself and a small team,
  • Passion for lifestyle and e-commerce.

Job Offer

The company is situated in the city centre and offer competitive salary and bonus scheme. This a key position in the company with realistic impact on its business.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
22/12/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Internet / e-commerce