Opis stanowiska pracy

Main tasks:

· The activities require close collaboration with the product or project participants from system-, software-, hardware-, safety-, test- and software project management- teams

· This includes the performance of the software requirements elicitation, derivation,

documentation and consolidation

· In cooperation with the system development, review of system level requirements

· Taking part of development planning and test activities

· Analyse the system requirements, system architecture, interface control document, third party supplier specifications

· Derive software requirements

· Identify gaps compared to existing systems

· Consolidate software requirements with the stakeholders and the project team

· Support software project management in defining work packages and assigning them to (internal) deliveries

·Cooperate with software project team members

·Consolidate information from customer and problem resolution report handling

· Investigation of change requests

·Elicitation and derivation of requirements

·Documentation of requirements

·Analysis and categorization of requirements

·Negotiation and consolidation of requirements

·Review of source requirements in cooperation with the internal- or external customer

Wymagania

Requirements:

· Software engineering qualification

· Experience in embedded software development

·Knowledge and experience in techniques of requirements engineering

·Training and experience in applying methods for

·Requirement management (Advanced, ideally IREB certified)

·Semiformal modeling language - UML

·Algorithm component management

·Algorithm component risk management

·Decision analysis and resolution

·Effort estimation

·Automotive SPICE

·FunctionalSafety Implementation (e.g. ISO 26262, IEC 61508, Euro NCAP standard)

·AutoSAR

We offer:

Stable and long-term cooperation

Certification and training opportunities

Possibility to choose type of contract (B2B also)

Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)

Unlimited growth and development opportunity

Relocation support & relocation package

Do not hesitate and join our team!

The recruitment process and work during a pandemic are 100% remote

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
11/06/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting , Praca Motoryzacja / Automotive