Frontend Developer (Mid/ Senior) - React/Angular

Kraków, małopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: delivery of sports data and content to media companies, sports leagues, fantasy games and the sports betting industry
  • Location: Remotely (Europe based)
  • Business trips: No
  • Remote work: 100%
  • Budget:
  • Mid (5 - 7 YoE): b2b: 35 - 40 USD/H net; UOP: 20 000 - 24 000 gross PLN
  • Senior (7+ YoE): b2b: 41 - 50 USD/H net; UOP: 24 000 - 28 800 gross PLN
  • Type of employment: B2B or Polish employment contract
  • Methodology: Scrum and Kanban (depends on project)
  • Project language: English
  • Contract length: Indefinite, long-term
  • Start date: ASAP/ depending on candidate"s availability

Project scope:

  • Build high performance services/ products on top of our real-time sports data collected 27/4 globally for more than 30 different sports
  • Become a domain expert in the exciting world of real-time hi-tech sports data
  • A real opportunity to influence the design and technology
  • Be an active part in making the most out of company"s AWS partnership
  • Building services on best practice cloud principles
  • High degree of freedom to choose technology and your personal development
  • Developers are directly contributing to products used by clients in the global sports business

Requirements:

  • 5+ years of experience in a Frontend developer position
  • Strong programming skills enabling you to deliver software with high performance, availability, and throughput
  • Experience with frontend programming languages such as JavaScript, React/Angular
  • A personal interest in keeping up with the general trends of software product development
  • A can-do attitude, taking pride in own work, and an ability to a take to keep up the momentum
  • Experience in work with Agile technology
  • Skills in Cloud based services from AWS will be a plus
  • Knowledge of test frameworks and a "test coverage mindset" TDD techniques will be an advantage
  • Good communication skills, self-motivation, and the ability to work effectively with minimal supervision
  • A strong sense of ownership, self-leadership, and responsibility

Nice to have:

  • Docker
  • Kubernetes or other container orchestration technologies
  • Complex problem-solving skills
  • Experience working in a remote environment

We offer:

  • Remote work on a fully distributed and asynchronous team
  • Possibility to help shaping the future of the company. All developers are directly contributing to products used by clients in the global sports business
  • Involvement in shaping your own workday and career through high degree of freedom to choose technology and your personal development
  • Real impact on the projects
  • A culture geared towards innovation and From Deep learning and Computer vision to Kubernetes and the latest cloud technologies

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
24/12/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy