Front End Developer with React

00-872 Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

In Cyclad we work with a top international IT services provider in order to boost their potential in delivering outstanding, cutting edge technologies that shape the world of the future. We are currently looking for a Front End Developer for a leading international company that specializes in providing professional services in commercial real estate areas.

Project information:

  • Type of project: application development (80%- new functionalities), BI solutions
  • Location: Warsaw (Wola, Rondo Daszynskiego)
  • Project language: English
  • Remuneration: 12- 14k PLN gross (UoP)

Responsibilities:

  • Develop front-end solutions based on JavaScript, Typescript, React, Redux, GIT, HTML, CSS, REST, LESS, node.js
  • Understand business/client requirements: ensure the solutions & services provided are relevant and address the key business needs
  • Collaborate with BI developers and business experts to define and implement bespoke, user experience focused web applications
  • Supporting development of applications architecture (front-end & back-end)
  • Creating, modifying and implementing prototypes to support evolving software application development
  • Assisting in developing design concept and implementation providing input on user design considerations

Wymagania

Requirements:

  • Experience in web development
  • Proficiency in HTML, CSS, and JavaScript (Typescript)
  • Experience using MVVM Javascript frameworks (React, Angular etc) and node.js
  • Knowledge of relational databases Microsoft SQL, PostgreSQL
  • Experience in Creating Restful APIs
  • Fluent English is a must

Nice to have:

  • Passion for data & analytics
  • Experience in supporting BI/IT solutions or data visualization
  • Experience with Tableau & Tableau API, QlickView, MicroStrategy or other data visualisation tool

We offer:

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/04/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Zasadnicze zawodowe
Przedział wynagrodzenia:
12.000,00 zł - 14.000,00 zł / miesięcznie (Brutto)
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy