Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 16/12/2017.

Financial Planning and Analysis Team Manager

Kraków, małopolskie

Hays Accountancy Finance

Opis stanowiska pracy

Kraków
NR REF.: 1096249

For our Client - well known global provider of HR, Financial, IT and Risk Management services we are currently looking for Candidates ready to take the Team Manager position of Financial Analysis team (6-10 FTEs).

As Team Manager you will be responsible for
  • Act as a leader to the dedicated FP&A team, including recruiting, developing, and retaining a highly skilled and engaged workforce
  • Owning the completion of high quality and timely Month End Close, Forecast, Budget, Ops Packs
  • Maintaining relationship with client finance and business departments;
  • Driving and supporting continuous process improvement and standardisation in order to increase efficiency
  • Acting as a point of contact for client finance departments and multi-function business leaders
  • Representing the FP&A CoE in meetings with internal and external customers, steering groups and other client functions
  • Participate in regular operational review calls with Business Partners and Business Leaders
  • Ongoing training of team members
  • Identifying and resolving recurring performance problems and improvement opportunities

We are looking for Candidates with university degree professional qualification in Finance or Accounting and 3 to 4 years of experience in Finance and Accounting or SSC/BPO industry. Previous FP&A experience, experience of working in international environment and in managing a team in a fast changing environment would be an advantage. Fluent English is a must.

The company offers stable working conditions, package of benefits and interesting development opportunities.

It's just a general view of the new project. If you would like to find more details, please send your CV in English via “Apply” button.

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/09/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Finanse