Finance Manager

Gdańsk, pomorskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Client Details

Dynamically growing international manufacturing company.

Description

Main tasks:

  • providing financial report and interpret financial information to management recommending further courses of action,
  • advising on investment activities and providing strategies that the company should take,
  • maintaining the financial flow of the organization,
  • analyzing costs, pricing, variable contributions, sales results and the company's actual performance compared to the business plans,
  • developing trends and projections for the company's finances,
  • conducting reviews and evaluations for cost-reduction opportunities,
  • overseeing operations of the finance department, setting goals and objectives, designing frameworks for these to be met,
  • managing the preparation of the company's budget,
  • ensuring that appropriate monitoring of the company's finances is maintained, corresponding with other departments, discussing company plans and agreeing on future paths to be taken.

Profile

Competence requirements:

  • Master's degree studies in finance and accounting, economics or management,
  • several years of experience preferably in an international environment,
  • extensive knowledge of tax law, balance sheet, foreign exchange law,
  • knowledge of accounting, auditing, controlling and popular accounting programs,
  • knowledge of international accounting standards.

Job Offer

Salary + bonus + benefits.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
26/01/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Finanse