Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 15/08/2018.

Electronics Team Leader - new Technical Center in Cracow

Kraków, dolnośląskie

HAYS Manufacturing

Opis stanowiska pracy

Kraków
NR REF.: 1099151

For our Client, automotive company which is opening in Cracow new Technical Center, we are looking for experienced Candidates for the position of: Electronics Team Leader

Responsibilities:

  • Leading a group of 8-20 employees (Electronics Engineers) responsible for product design and development
  • Cooperation with others departments - Mechanical & Optics
  • Management of team - providing positive atmosphere and cooperation in the team
  • Supporting evaluation of individual's performance by giving appropriate feedback
  • Reporting to Head of Technical Center and aligning with him technology, design strategy, resources
  • Coordination of the electronics design work at Cracow office and cooperation with Technical office abroad
  • Leading technical design reviews, maintaining technical expertise
  • Managing process compliance and supporting improvement of processes, searching for needs in new technologies

Requirements:

  • Master degree - in Electronics engineering or in similar area
  • Several years of work experience in designing automotive electronics
  • Min. 3 years of leadership/managerial experience
  • English at B2 level
  • Highly developed interpersonal skills
  • Willingness to work in international environment and with global teams
  • Good presentation skills
  • Willingness to travel and visit other company's locations, customers, suppliers
  • Driving license B

Offer:

  • Work in new Technical Center in Cracow
  • Benefits package
  • Possibilities for further development

What you need to do?
If the offer is interesting for you, please send us your resume by pressing 'Apply' button.

Nasza dywizja specjalizuje się w kompleksowej obsłudze firm produkcyjnych. Prowadzimy... rekrutacje w dziedzinie zakupów, logistyki, technologii, produkcji, utrzymania ruchu, badania i rozwoju, jakości, optymalizacji procesów, zarządzania projektami, zarządzania zasobami ludzkimi.
Gwarancją naszego sukcesu jest przede wszystkim bardzo dobra znajomość rynku i rozbudowana sieć kontaktów, co pozwala na bardzo krótki czas trwania procesu.
Niewątpliwym atutem jest też obszerna, międzynarodowa baza kandydatów, która pozwala prowadzić selekcję na poziomie regionalnym zwiększając szanse sukcesu w poszukiwaniach.
W swojej działalności wykraczamy poza rekrutację: jesteśmy aktywnymi uczestnikami targów, konferencji, współpracujemy także z lokalnymi i ogólnopolskimi mediami.
Naszą misją jest pozyskiwać najlepszych specjalistów, oraz menedżerów z sektora w którym działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy.
Zespół Manufacturing dzięki rzetelnej wiedzy branżowej tworzy warunki do udanej długoterminowej współpracy.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
02/07/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Inżynieria