Data Scientist

Kraków, zagranica

Michael Page

Opis stanowiska pracy

A unique opportunity for experienced Data Scientist to join a growing financial services group located in Warsaw. In this position you will be mainly responsible for providing breakthrough quantitative products and develop analyses, develop and maintain financial models used in the bank's risk frameworks.

Client Details

Our Client is an international organization from the Banking Sector located in Warsaw. The company has a well-known brand with well-established presence in Poland. The investment bank provides a broad range of value-adding advisory and financial services to their corporate and financial institution clients.

Description

  • Data processing and statistical analysis
  • Performing model risk analysis to satisfy regulatory queries and requirements
  • Building and evaluating systematic investment strategies
  • Identifying risks and limitations of the models
  • Development of innovative methodologies to deliver custom solutions

Profile

  • Fluent English is required
  • Bachelor degree in mathematics or physics is a must
  • 1-2 years of work experience in similar position
  • Being comfortable with at least one programming language Python and R
  • Ability to execute on competing priorities in a timely manner
  • Experiences in risk management in banking industry is preferred
  • Knowledge of SQL and Java

Job Offer

  • International and challenging environment
  • Office located in the Warsaw City Center
  • Life insurance
  • Private medical care
  • Sport card

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
17/08/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Bankowość