Data Analyst (Analytics & Visualisation)

Kraków, małopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Finance
  • Type of projects: supporting analytical projects for the Financial Crime Threat Mitigation Applied Analytics
  • Location: Cracow, currently remote 100%
  • Project language: English
  • Budget: b2b: 550 - 700 PLN net/day; UOP: 7500 - 11 000 PLN gross
  • Start date: depending on candidate"s availability, preferably till 12.2021

Project scope:

  • The analytics and visualization roles involve development of solutions to detect and mitigate Regulatory Conduct related risk. High level work specifications include (not exhaustive): regulatory conduct-oriented scenario design, feature selection and feature engineering, dashboarding / visualization, Analysis & trigger-based lead generation and controls, Risk Scoring
  • Data analysis
  • Data pulls
  • MI visualisation and dash-boarding - setting up the groundwork. Have the initial base of MI and analysis to jump to more advanced solutions.
  • 1st year will be mostly analysis, understanding the data and come up with actionable insights.
  • Role will be heavily focused on analytics - how can someone create insights from the data through reporting/segmentation/rule-based models/analytical solutions.

Competence demands:

  • Bachelors or Master"s degree in Computer Science, Statistics, Mathematics, Economics or any other quantitative discipline, such as MBA with quantitative focus
  • 3-4+ years of experience of working in Analytics
  • Good working knowledge of database / analysis tools such as SQL and Python/R
  • Excellent analytical and problem-solving skills
  • Experience in visualization tools such as Qlikview /Tableau
  • Knowledge of Statistical Techniques, Data Science will be a plus
  • Fluent English

We offer:

  • Opportunity to participate in large-scale projects for one of the largest banking and financial services institution in the world
  • Stable employment contract (B2B, regular employment contract)
  • Good working atmosphere in a harmonious team
  • Multisport card and private medical care (Signal Iduna)

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
06/11/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Analityka , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy