Chief Accountant with German&English

Warszawa, Piaseczno, Otwock, mazowieckie

LeasingTeam Professional Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Nr ref.: 0034204

Rodzaj pracy: Praca stała

Zakres obowiązków:

  • Being a business partner for production and commercial functions
  • Leading a financial team (5 people)
  • Stabilization and/or redesigning of financial processes
  • Preparation of monthly, quarterly Management Pack
  • Tracking construction project revenues vs costs
  • Ownership over data load into corporate reporting tool(P&L, BS, OH etc)
  • Various reports preparation for business functions
  • Cost Center reporting, actuals vs forecast vs budget
  • Calculation of accruals and provisions according to accounting policy

Oczekiwania:

  • Very good command of English(C1) and German (C1)
  • Good knowledge of Microsoft Office (especially excel), ERP systems such as MS AX will be an asset.
  • Very good understanding of finance and accounting, ideally in production environment
  • Experience on similar position in production/service company
  • Understanding of standard costing, manufacturing variances etc
  • Analytical skills and business acumen
  • Open to travel within Europe

Oferta:

  • Attractive salary
  • Contract of employment/B2B
  • Unique opportunity to participate in new SSC development
  • Good working atmosphere
  • Ability to growth within company
  • Medical care
  • Trainings

IT LeasingTeam realizuje usługi w zakresie pozyskiwania i dostarczania firmom wysokiej... klasy specjalistów i kadry zarządzającej w obszarze IT. Spółka oferuje gotowe rozwiązania typu Fixed Price, usługi outsourcingowe Team Leasing oparte na modelu Time & Material oraz rekrutację i dobór personelu na zasadach Permanent Recruitument. IT LeasingTeam jest częścią Grupy Kapitałowej LeasingTeam.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
18/09/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca Finanse