Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 17/11/2018.

Business Intelligence Analyst

Kraków, małopolskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

The BI Analyst will support Business Intelligence activities related to the Cloud Services organization. These include: Tableau dashboard development, SQL development, Hive/Apache Spark development, and ETLs. The BI Analyst will be expected to combine their great technical expertise with knowledge of the business.

Responsibilities:

  • Applying business rules to Apache Spark/Hive/Oracle to build data sources that can be used to answer business questions
  • Preparing data sets in Hadoop and Oracle for consumption by Tableau for Visualization
  • Building Tableau visualizations
  • Meeting with stakeholders to gather business requirements
  • Writing Sqoop jobs to transfer data between Hadoop and relational databases and vice versa

Requirements:

  • Advanced Tableau Skills
  • Advanced SQL skills (Oracle, mysql, Hive)
  • Experience working with Hive via CLI
  • Experience working with Apache Spark via CLI (pyspark or scala)
  • Experience writing Sqoop jobs
  • Advanced English
Knowledge of the C3_BL data structure will be advantageous.

Benefits:

  • Competitive market salary.
  • A Chance to work for one of the leaders in "Great Place to Work" ranking.
  • Package of benefits.

Duration of assignment: 1,5 year, possible extension - depending on needs.

Please note that we will contact only selected candidates.

Numer referencyjny: BI/10/2018/ARC

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
14/11/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy