Analyst (AML team)

Kraków, małopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Finance
  • Type of projects: implementation of the Transaction Monitoring Performance Improvement Plan for Private Banking
  • Location: Cracow, currently 100% remote
  • Project language: English
  • Start date: depending on candidate’s availability

Project scope/domain:

  • Assist in operation, configuration and update of Transaction Monitoring models and systems plus requirements for source system changes
  • Work with medium and large data sets to manipulate, transform and enrich structured data and identify patterns and trends in data
  • Responsible for contributing towards driving the Global Risk Analytics Financial Crime Risk model methodology, development and implementation
  • Model development, execution of applicable risk models
  • Implement company policy and contribute to the attainment of functional results
  • Ensure the quality of tasks/services provided by colleagues, involving regular process checks or review of
  • output by a co-worker and/or supervisor
  • Provide advice and assistance through application of acquired knowledge
  • Communicate technical/ sensitive information
  • Understand and adhere to established policies and procedures
  • Work with regional risk model owners, Finance, Risk Systems and IT

Competence demands:

  • Experience in data analysis within databases using SQL/HQL to analyse large datasets, (preferably Hadoop/Teradata)
  • Proven ability and experience working in Python
  • Able to produce and interrogate complex analytical data sets using e.g. SAS, Excel, Data Meer
  • Knowledge of data visualisation tools including Qlickview, SpotFire, Tableau or similar
  • Nice to have - knowledge of Google Cloud Platform
  • Excellent analytical skills with a good eye for detail and ability to draw and support conclusions from data trends
  • Ability to work unsupervised at times and direct own work
  • Strong communication and presentation skills (both verbal and written) and ability to convey information in away that is clear, succinct, and easily understood by non-analysts and senior executives
  • Understanding or experience in Anti Money Laundering, Payments, Compliance, Analytics, Risk - nice to have
  • Fluent English

We offer:

  • Opportunity to participate in large-scale projects for one of the largest banking and financial services institution in the world
  • Stable employment contract (B2B, regular employment contract)
  • Good working atmosphere in a harmonious team
  • Multisport card and private medical care (Signal Iduna)

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
06/02/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Analityka , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy