Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 14/12/2018.

Travel and Expenses Assistant

Poznań, wielkopolskie

SPRING PROFESSIONAL

Opis stanowiska pracy

For our Client, the company with German capital, who leads the Shared Service Centre in Poznan, we are looking for the candidate for the position of T&E Specialist. In general, the person is responsible for issues connected with employees who are on business trips. The person will lead mainly German market – English advanced is mandatory, German is an advantage.

Principal duties:

  • Perform day-to-day T&E transaction in a timely and accurate manner in accordance with defined operating procedures
  • Maintain ‘no backlog’ approach- clear all T&E systems with maximum 48 hours
  • Respond to basic customers' queries in 48 hours - showing proactive approach
  • Checking and posting incoming T&E claim according to internal rules and regulations
  • Perform the T&E claim booking
  • Generate defined standard reports and process ad-hoc requests
  • Perform period-end processing and reporting
  • Prepare postings and transfer to SAP FI
  • Prepared information to create vendor or employee account in SAP
  • Resolves problems and perform trouble-shooting when required
  • Perform other duties as required within T&E
  • Fulfil timely all task assigned by Team Leader and Manager

Wymagania

Requirements:

  • Professional experience in customer service or international environment
  • Knowledge of SAP FI – an asset.
  • Very good English language skills – B2/C1.
  • Very good German language skills – B2/C1 – an asset.
  • Very good work organization and time management skills.
  • Very good communications skills with different levels in the organization.
  • Strong Customer Focus.
  • Self-development & ability to learn new things.

Offer:

  • Being a part of international gobal corporation.
  • Attractive remuneration.
  • Long list of additional benefits.
  • Possibility to grow within the company.

Spring Professional to lider profesjonalnych rekrutacji. Specjalizujemy się w... procesach związanych z doborem specjalistów, kierowników oraz kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla w obszarach Engineering, Finance, Sales & Marketing, Property & Construction, Supply Chain & Logistics, Lifescience, Legal i IT. Jesteśmy częścią grupy Adecco – wiodącego w świecie dostawcy rozwiązań HR, działającego w ponad 60 krajach i zatrudniającego ponad 31 tysięcy pracowników. Obecność Spring w największych miastach świata zapewnia naszym klientom szeroki zasięg krajowy i międzynarodowy. Działamy w 16 krajach, zatrudniamy ponad 723 konsultantów i stale się rozwijamy.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/11/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa , Praca BPO / outsourcing , Praca Finanse