Support and Integration Engineer

Tczew, pomorskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Description

Currently, for our Client from digital security sector, we are looking for Suport & Integration Engineer. As Support & Integration engineer part of R&D Support&NPI team, you will act as a “bridge” between the R&D development team and the WW regional delivery teams. You will be a technical reference and main entry point of R&D team, interfacing with WW regional delivery teams.

Main Tasks

  •  You will perform first customer implementation projects working in collaboration with WW regional delivery teams.
  •  You will provide L3 support to WW regional delivery teams during projects realization.
  •  You will ensure regional delivery teams are autonomous for performing standard projects by providing online/onsite trainings, defining processes and best practices.
  •  You will maintain and support the standard product demonstration environment
  •  You will participate to the definition and setup of support/NPI processes
  •  You will participate to the definition and deployment of the New Product Introduction (NPI) process.

Wymagania

Requirements

  •  To succeed at this job, you must have expertise in Software development and system integration.
  •  You must be fluent in English.
  •  You must have a degree in computer science engineering.
  •  We are looking for someone with at least 3/4 years of experience with a first significant experience Software development and system integration in Java/J2EE environment.

Technical requirements preffered:

  • - Experience with Application server (Jboss, tomcat, ...)
  • - Experience with Validation tools (Junit, soapUI)
  •  - Experience with DB server - MySQL, Oracle
  • - Experience with Maven, Eclipse
  • - Experience in coding (Java development)
  • - Familiarity with automated build, continuous integration, and test automation systems.

Appreciate Technical skills

  • - Java / J2EE / Spring / EJB3 / Web services/ GWT/HTML/XML
  • - C/C++ , Swing, JFX
  • - Linux
  • - Software Security (PKI, certificate, OWASP,...) /cryptography
  • - smart card / EMV
  • - Network (LAN, WAN, Web, Security)
  • - TCP/IP protocol and client/server architecture
  • - SQL language
  • - SOAP and HTTP protocols

We offer

  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

Jesteśmy częścią ALTEN Group, skupiającej na całym świecie ponad 33 000 specjalistów z... dziedziny Inżynierii oraz IT. Realizujemy najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla branż: kosmicznej, lotniczej, motoryzacji, finansowej, bezpieczeństwa i obronności, medycznej, energetycznej oraz przemysłu kolejowego i morskiego. Tworzymy zespół pasjonatów technologii, którzy udowadniają, że ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. Na co dzień bardzo ważna jest dla nas nieformalna, miła atmosfera. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, pomysłami i otwartością na innych.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
02/12/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Programowanie / Analizy