Opis stanowiska pracy

Site Lead
Gdańsk
NR REF.: 1125945

For our client, global company building new Knowledge Centre in Gdańsk we are searching for a Site Lead.

This role is about providing support for our client and ensuring customer-focused finance service delivery. More importantly you will be responsible for the following. On this position you will be responsible for three main areas:
1. HR and administration/financial team
2. acting as a leading representative of a Knowledge Centre
3. being point of contact for company's Head Quarters

More importantly you will be responsible for:
  • Overall responsibility of accounting, reporting, audits and taxation of Knowledge Centre
  • Effective, accurate and timely budgeting and forecast preparation
  • Suggest, prepare, review and execute financial policies in missing areas during the year
  • Effective Cash Flow planning for the organization including best and secure investments options.
  • Acting as a point of escalations and managing conflicts
  • Representing Knowledge Centre
  • Being responsible for procurment and negotiating contracts

What we are looking for in you:

In order to be successful in this position you need to possess at least 10 years of experience in working within Finance area and to have knowledge of Income Tax, Service Tax, Central Excise, VAT, Profession Tax, Provident Fund. We are looking to hire a pro-active and a self-motivated person with drive to achieve and deliver excellent results. Knowledge of SAP FICO and MS Office is beneficial in this position. Advanced level of English in both writing and speaking is essential too.

Do not hesitate to send your CV.

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
12/10/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Finanse , Praca Administracja biurowa , Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa