Opis stanowiska pracy

Key Responsibilities:

  • Deliver and manage the recruitment process in allocated business groups
  • Create and drive relationships with hiring managers and HR Business Partners and Compensation
  • Build and manage relationships with Agency suppliers as required
  • Build knowledge of competitor institutions and use market data and intelligence to inform hiring decisions
  • Demonstrate ability as a recruitment subject matter expert to design & develop meaningful recruiting strategies, which support the development of diverse, qualified candidate pools, including the use of technology and alternative sourcing techniques.
  • Be the key contact for lateral recruiting for HR Business Partners, Compensation and other HR Specialists in designated areas.

Essential Experience

  • 4 years + experience in In-house recruitment experience or recruitment agency from within a high volume recruitment function with the ability to adapt to constantly changing priorities
  • Fluent English
  • Experience in a complex global financial services organization
  • Experience/ knowledge of European hiring especially within financial services sector will be an asset
  • Experience of fostering collaboration across business and HR communities within complex organisations.
  • Ability to manage complex situations and multiple priorities with a committed dedication to providing a high level of customer service

What we offer:

  • Employment contract through Adecco for 6 months
  • Availability to start work in April/ May
  • Remot work
  • Very attractive salary
  • Great work-life balance culture
  • Work in a dynamic multinational environment

Numer referencyjny: SR/wa2/AD/A3/0421

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
25/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca HR / Kadry / Rekrutacja